Cane Corso

Italský corso pes, známý také jako cane corso je molossoidní a velmi staré plemeno psa. Dokáže sebe ale i svoji rodinu velmi dobře bránit.

Cane corso temi 1 1024x768x24.png

Historie

Italský corso pes je prastaré plemeno, objevující se i na nástěnných malbách ze starověku. Tyto malby se objevují na místě dnešního Říma, a proto je právě Itálie zemí původu tohoto plemene. Předkové nejsou známi, ani přesný rok nebo století vyšlechtění není znám. Historie tohoto plemene je až do dnešní doby vědcům záhadou. Plemeno se využívalo k boji v arénách s jinými psy, medvědy nebo býky, také sloužilo jako hlídačské plemeno.

Bohužel, s postupem doby, v 19. století, kdy se změnil systém zemědělství a hospodaření, již nebyli tito psi tolik potřeba a plemeno téměř vyhynulo i ve své rodné zemi.

Malá populace italských corso psů se zachovala na jihu Itálie v oblastech Puglia, Sannio a Lucania, kde si jich roku 1973 povšiml profesor Francesco Ballotta a doktor Antonio Morsiani. Roku 1978 začal program na obnovu tohoto plemene, podařilo se shromáždit 19 kusů, ze kterých se podařilo italského corso psa vzkřísit.

Roku 1983 byl sestaven první standard tohoto plemene. V roce 2007 bylo uznáno FCI. Do České republiky přišli první jedinci v roce 1996 a již v roce 2000 byl založen chovatelský klub plemene, za tyto čtyři roky se počty tohoto plemene v České republice tak zvýšily, že dosahovaly 200 kusů.

Povaha

Italský corso pes je velmi dobrým hlídacím psem, který neútočí, pokud nemá důvod, a nikdy ne první. Také je velmi odvážný a v případě ohrožení psovoda, rodiny nebo majetku umí tvrdě zakročit. Cizí ignoruje nebo se k nim chová odtažitě, ale beze známky agresivity. Pokud si budete chtít psa tohoto plemene osvojit např. z útulku, budou nutné častější návštěvy, aby si pes zvykl. K rodině se chová láskyplně, je velmi věrný a rád se mazlí. K dětem má skvělý vztah, má je rád a pokud se mu hry vašich dětí nebudou líbit, prostě uteče – ale má velmi vysoký práh bolesti. S jinými zvířaty v domácnosti vychází dobře, pokud byl s nimi jako štěně seznámen.

Výzkum

Výzkumem plemene Cane Corso se zabývá výzkumná skupina, kterou vede RNDr. Evžen Korec, CSc. Výzkumný program a dosažené výsledky jsou shrnuty http://www.koreccorso.cz/publikace/ . Tato výzkumná skupina poprvé zjistila průměrnou délku života psů Cane Corso, která dosahuje 9,29 roku. Zároveň zjistila souvislosti mezi délkou života a zbarvením srsti. Nejdéle žijí černožíhaní psi (10,3 roku), žíhaní psi (10,13 roku), šedožíhaní (9,84 roku), následují žlutí (9,01 roku), černí (9 let), šedí (9 let) a psi jiných barev (8,09 roku).

Italského corso psa lze lehko zaměnit s jinými molossoidními plemeny. Anglický mastif je mnohem těžší a lymfatičtější. Například neapolský mastin má výrazný nadbytek kůže a působí daleko těžkopádnějším dojmem. Kanárská doga zase bývá menší než cane corso a působí delším dojmem. Bandog není zdaleka tak jednotný v typu. Někteří jedinci nejsou od cane corso téměř rozeznatelní, zatímco jiní se podobají spíše pitbulům. Cane corso má zpravidla volnější pysky a je nepatrně těžší.

Staženo dne 1.8.2018 z webu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Italsk%C3%BD_corso_pes