Barzoj

Ruský chrt neboli barzoj patří mezi aristokraty mezi psy. Jako nejstarší ruské psí plemeno je považován ve své původní vlasti za národní poklad. Jeho ruské pojmenování Русская псовая борзая („Ruskaja psovaja borzaja“) znamená v překladu „ruský osrstěný chrt“.

Barzoj

Původ

Vznik plemene můžeme datovat na 16. století. Původně byli využíváni ke štvaní zvěře na delší vzdálenost, což se výborně osvědčovalo na rovných a rozlehlých stepích Ruska. Jejich osrstění bylo rovněž přizpůsobeno místním nepříznivým klimatickým podmínkám.
Barzoj se používal při lovu zajíců, lišek, jelenů a hlavně na lov vlka. Ne nadarmo se mu říkalo ruský vlkodav.

Barzoje ovládali zkušení lovci, kteří seděli na koních a psy měli na dlouhých vodítkách, na kterých byli vždycky tři barzojové (dva psi a jedna fena). Psi k sobě ladili nejen výškou, ale i barvou. Jezdci na koních se přiblížili k lesu, kde se vlci vyskytovali a pustili honiče. Tito psi vyhnali vlky na volnou širokou pláň a jezdec na koni pustil své barzoje. Dva z nich vlka dohonili, povalili na zem a pevně stiskli za ušima. Třetí barzoj držel vlka pod krkem, dokud nepřijel lovec a vlka nespoutal.
U šlechty byli barzojové velmi vysoce ceněni. Neprodávali se – jiný šlechtic mohl barzoje dostat jen darem. Proto se šlechta předháněla v pořádání lovů, aby mohla předvést své psy.

Platný mezinárodní standard barzoje vznikl v roce 1923.

V dnešní době je barzoj využíván jako společenské plemeno a sportovní (dostihový) pes.

Povaha

Barzoj je velice klidný, přátelský a vyrovnaný pes, oddaný svému majiteli a velmi tolerantní k dětem. Jde o inteligentního, trochu melancholického tvora, který vyžaduje dostatek porozumění a lásky. Rozhodně není vhodný pro lidi vyžadující od psa 100% poslušnost nebo obranářskou pozici. Mnozí chovatelé jiných plemen považují chrty za hloupé a neposlušné. Tak tomu rozhodně není, barzoj není hloupý, je jen jiný – byl vyšlechtěn pro samostatnou práci (lov), kdy se musel rychle rozhodovat sám za sebe. Touto samostatností a nezávislosti se hodně podobá povaze kočky. Má velmi vznětlivé reakce. Loví „na viděnou“ zrakem – pokud uvidí kořist (zajíce), okamžitě se poběží za ním podívat. Tahle od přírody hluboce zakódovaná reakce je těžko ovlivnitelná. Pokud ale budete tolerovat jeho přirozené vlastnosti, bude on milovat a chápat i vás. K ostatním psům je zdrženlivý. Nevyhledává psí šarvátky a při nějaké té potyčce se drží vždy raději dále od ní. Naopak, k hodným psům je velice kamarádský a vyhledává jejich společnost. Miluje vodu, sníh a jakoukoliv volnost, většina z nich i jízdu v autě.

Zdravotní stav

Barzoj nemá žádné negativní zdravotní predispozice. Jedná se o velké plemeno, takže největším problémem je zajištění správné a plnohodnotné výživy. Růst psa je ukončen kolem 18. měsíce. Do této doby by se pes neměl přetěžovat (zdolávat denně pěšky několik pater, extrémní túry, běh u kola atd.). Coursing i dostihy by se měly začít provozovat až od 18. měsíce, kdy je vývoj kostí a kloubů již ukončen. Po nakrmení by měl být pes minimálně 1 hodinu v klidu, aby nedošlo k torzi žaludku. Nejčastější návštěvy veterinárních ordinací souvisí s pohybovým aparátem (vyvrtnutí, pohmoždění, zlomeniny nohou).

Barzoj se dožívá průměrně 11-13 let.

staženo dne 1.8.2018 z webu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Barzoj